Baza
Wiedzy

Druk 3D – inwestycja w przyszłość

26.10.2018

Druk 3D w architekturze to zjawisko dobrze znane, jednak do tej pory tworzenie domów przy jego pomocy miało charakter jedynie pokazowy.

Eindhoven, jedno z miast w Holandii, będzie pierwszym na świecie miejscem, gdzie powstanie osiedle domów mieszkalnych w całości zbudowanych przy pomocy druku 3D! Pierwsze pięć domów ma się pojawić już w 2019 roku. Najmniejszy budynek, wyposażony w dwie sypialnie, już znalazł wielu chętnych kupców. Projekt nosi nazwę „Project Milestone” i jego twórcami są: holenderska firma budowlana „Van Wijen” oraz Eindhoven Univeristy of Technology, gdzie została stworzona metoda tworzenia domów przy użyciu druku 3D. Pomysł ten znacznie redukuje koszty budowy oraz jest przyjazny dla środowiska. Drukarka, zajmująca się produkcją budynków, składa się z potężnego ramienia, które warstwa po warstwie tworzy z cementu elementy konstrukcyjne. Firma „Van Wijen” ma już doświadczenie przy tworzeniu budowaniu projektów – kilka miesięcy temu stworzyła wydrukowany na drukarce 3D most, który z sukcesem jest do tej pory użytkowany. 

Prężnie rozwijająca się gałąź druku 3D to wielka szansa dla mnóstwa przedsiębiorstw w Polsce i na świecie. W medycynie od kilku lat drukowane są implanty m.in. kości czy stawów, a w szeroko rozumianej produkcji tworzone z pomocą drukarek 3D są np. części składowe maszyn, śruby, wkręty. Do druku 3D potrzebny jest filament, tak jak w zwykłej drukarce - tusz. ZAMAK MERCATOR jako producent linii do produkcji filamentu, znakomicie odnajduje się w tej sytuacji. Bardzo łatwy dostęp do wszelkiego rodzaju mieszanek polimerowych sprawia, że własna produkcja filamentu jest bardzo prosta. Dzięki urządzeniom oraz całym liniom ZAMAK MERCATOR możliwe są także znaczne oszczędności finansowe oraz czasowe - całkowicie zanika potrzeba sprowadzania gotowego filamentu od innych producentów. Posiadając nasze maszyny, przedsiębiorstwo staje się całkowicie samowystarczalne.

Licznik odwiedzin: 3204


Spotkanie miało na celu przedstawienie naszych urządzeń w kontekście zastosowania w medycynie/farmacji oraz zapoznanie uczestników z polskim producentem urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz gumy.

Celem zajęć było nie tylko zaprezentowanie laboratoryjnej wytłaczarki modułowej, ale również testowanie i odkrywanie możliwości pracy maszyny.

Przeprowadzono trzy półtoragodzinne wykłady, które zostały podzielone na dwie części. Pierwsza, dotyczyła przedstawienia naszego asortymentu i możliwości konstrukcyjno - technologicznych urządzeń, natomiast druga połowa opierała się na przeprowadzeniu prób na dostarczonej przez nas wytłaczarce dwuślimakowej. Szczególnym zadaniem było zaprezentowanie jej możliwości homogenizacyjnych przy użyciu HDPE oraz barwników.