2019-08-09

Biodegradowalny filament - przyszłość druku 3D

Filament to termoplastyczne tworzywo używane w procesie druku 3D. Do tej pory był najczęściej produkowany jedynie z niebiodegradowalnych materiałów. Elementy wydrukowane z tego typu filamentów, jeśli nie zostaną poddane recyklingowi, wywierają niezwykle szkodliwy wpływ na środowisko. Destrukcyjne działanie na ekosystem to także emisja toksycznych oparów, w przypadku nieprawidłowej obróbki termicznej w trakcie druku, które mogą powodować podrażnienie oczu oraz dróg oddechowych.

Dwa najczęściej stosowane filamenty wykorzystywane do druku 3D to ABS i PLA.

ABS to tworzywo termoplastyczne, które doskonale nadaje się do druku 3D ze względu na swoją wytrzymałość i trwałość.

Materiał ten nie jest jednak biodegradowalny, natomiast może być poddany recyklingowi. Tworzywo PLA, które jest wytwarzane ze skrobi roślinnej, w określonych warunkach ulega biodegradacji. Z pewnością biotworzywo, które stanowi mieszankę PLA z odpadami roślinnymi jest dużą lepszą alternatywą pod względem łatwości ulegania rozkładowi w środowisku, w stosunku do czystego PLA. Co więcej, tworzy ono materiał o szeregu nowych właściwości i zastosowań.

Innowacyjność biotworzyw zwiększa ich atrakcyjność i konkurencyjność na rynku tworzyw sztucznych. Dzięki wzrastającej świadomości konsumentów odnośnie niekorzystnego wpływu plastiku na Planetę Ziemię, w różnych gałęziach przemysłu rośnie popyt na ekologiczne i przyjazne środowisku materiały, stanowiące świetny zamiennik dotychczasowych produktów wykonanych z konwencjonalnych tworzyw sztucznych.

Nic więc dziwnego, że na rynku światowym coraz więcej producentów biofilamentu wybiera biodegradowalne surowce organiczne takie jak: odpady z plantacji pomidorów, oliwek, kawy, konopi, soi oraz włókno drzewne, korek, a nawet wodorosty. Filament produkowany z biologicznych materiałów, dzięki nietoksyczności może być wykorzystywany do druku obiektów 3D mających późniejszy kontakt z żywnością.

Aby przetwarzać surowce roślinne na biofilament, należy posiadać odpowiedni zestaw urządzeń do granulacji oraz do produkcji filamentu do druku 3D.

ZAMAK MERCATOR wyszedł temu naprzeciw i stworzył nowoczesną linię do produkcji filamentu o średnicy od 1,75 mm do 3,00 mm z bardzo wysoką dokładnością wymiarową, która umożliwia łatwe przetwarzanie biotworzyw na roślinny biofilament przyjazny dla środowiska. Co ważne przy produkcji tego typu filamentu, wszystkie elementy linii produkcyjnej charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością oraz trwałością podzespołów.

Niskie zużycie energii, dzięki wydajnemu i ekonomicznemu strefowemu systemowi grzewczo-chłodzącemu, pomaga ograniczyć koszty produkcji, a termoregulatory stosowane we wszystkich wytłaczarkach ZAMAK MERCATOR, posiadają bardzo dobre parametry techniczne i są proste w obsłudze.

Grzałki oraz układ chłodzenia są jednocześnie regulowane poprzez cyfrowy regulator PID. Takie rozwiązanie umożliwia utrzymanie zadanej temperatury z dużą dokładnością około oC oraz pozwala uniknąć tzw. przesterowań, czyli niekontrolowanych wzrostów lub obniżeń temperatury mogących mieć istotny wpływ na jakość biofilamentu.

Całość linii stanowi zestaw kompatybilnych maszyn zaprojektowanych i produkowanych w całości w Polsce przez ZAMAK MERCATOR. Charakteryzują się one wysoką liniową prędkością działania, precyzją, a także intuicyjną obsługą, przy zachowaniu kontroli nad procesem.

Ze względu na restrykcyjne normy jakościowe filamentu do drukarek 3D, przy wprowadzaniu na rynek rewolucyjnego materiału wykorzystywanego w przetwórstwie, jakim jest biofilament, niezbędne jest wykorzystanie sprzętu, na którym można polegać – taka właśnie jest linia do produkcji filamentu stworzona przez ZAMAK MERCATOR.

Zobacz także:

Przemysł 4.0 - sieci komunikacyjne

Szybka, tania i czysta produkcja? Wybierz wtryskarki elektryczne TOYO!

Postaw na polskiego producenta walcarek!

Najbardziej innowacyjne rozwiązania w badaniach tworzyw sztucznych

Filament do drukarki 3D – od tego zależy jakość Twojego produktu!

Druk 3D – inwestycja w przyszłość

X

Poproś o kontakt

Imię i nazwisko:

Nazwa Firmy

e-mail

Telefon

Treść:


Zadzwoń