PL | EN
Badania klejów termotopliwych - wytłaczarka dwuślimakowa 2x24mm

Badania klejów termotopliwych - wytłaczarka dwuślimakowa 2x24mm

Nasza firma posiada własne centrum badawczo rozwojowe. Często badania i próby prowadzone na urządzeniach w naszym centrum badań są zaproszeniem do prowadzenia dalszych rozmów biznesowych. Tak było i tym razem - kolejne udane testy już za nami. Pod koniec sierpnia bieżącego roku, nasz zakład odwiedziła polska firma produkująca klejowe pułapki monitorujące szkodniki, bez użycia insektycydów. Dzięki temu, że mieliśmy już wcześniej okazję opracowywać proces wytłaczania klejów termotopliwych (hot melt), testy nie sprawiły nam większych trudności i zakończyły się sukcesem – osiągnęliśmy oczekiwany przez Klienta wynik.

Badania przeprowadziliśmy na naszej niezawodnej wytłaczarce dwuślimakowej 2x24, która jest na wyposażeniu naszego centrum badań nad tworzywami sztucznymi.


Celem ich było stworzenie receptur do wytwarzania nowych klejów temotopliwych.
W dużym uproszczeniu receptura nowego kleju termotopliwego składa się z kilku składników, które są tajemnicą producenta. Podstawowym problem jest różna temperatura topnienia składników kleju. Tych składników jest wiele. Jak ustawić profil temperaturowy układu uplastyczniającego, aby osiągnąć cel, którego oczekuje klient? Nie było łatwo osiągnąć cel. Przy ocenie próbek brano pod uwagę odpowiedni kolor, lepkość i jednorodność końcowego produktu. Testy po wielu próbach zakończyły się satysfakcjonująco, nie było łatwo wytłoczone kleje zostaną poddane dalszym badaniom.


Zamak Mercator wykonuje w badania na zamówienie klientów, niestandardowe surowce i materiały to dla nas przeszkoda, którą należy pokonać.

Zamak Mercator jest producentem wytłaczarek badawczych dwuślimakowych o średnicach ślimaków 2 x 12/2 x16/2 x 20/2 x 24 mm współbieżnych oraz przeciwbieżnych o zakresie L/D do 48 o konstrukcji modułowej i nie modułowej. Konstrukcja wytłaczarek oparta jest o innowacyjne założenia konstrukcyjne nowoczesne komponenty i jest oparta o wieloletnie doświadczenie zebrane w przemyśle przetwórstwa tworzyw.

Wytłaczarki badawcze Zamak Mercator zapewniają naukowcom wysoką zdolność do odwzorowania i projektowania procesów przemysłowych w warunkach laboratorium badawczego. Ze względu na wysoką złożoność procesu wytłaczania, wytłaczarka badawcza powinna posiadać wszystkie możliwości wytłaczarek przemysłowych a nawet je przewyższać.

Nasze wytłaczarki badawcze są wiarygodne i powtarzalne. Czas przygotowania do kolejnych badań jest krótki. W praktyce laboratorium badawczego spełnienie takiego założenia oznacza, że w krótkim czasie wytłaczarka musi osiągnąć i ustabilizować zadane przez naukowca parametry pracy. Zmiany zadanych parametrów musza być wiarygodne, powtarzalne i szybkie. Wszystkie dane pomiarowe muszą być wiarygodne.

Pierwszym kluczowym czynnikiem decydującym, o jakości i wiarygodności badań nad procesem wytłaczania jest kontrola i wiarygodny pomiar temperatury w każdej ze stref wytłaczarki.

Zapewnienie wiarygodnego pomiaru oraz zapewnienie stabilnej i zgodnej z wartościami zadanymi temperatury stopu wewnątrz cylindra wytłaczarki nie jest zadaniem łatwym i tanim do realizacji.

Musza być spełnione łącznie następujące wymagania:

Cylinder wytłaczarki badawczej jest dzielony wzdłuż osi podłużnej, często posiada wiele portów dla dozowników bocznych oraz porty w górnej części cylindra np. do dozowania płynów lub gazów.

Grzałki są rozmieszczone w taki sposób, aby ciepło było rozprowadzane równomiernie w każdej strefie grzewczo chłodzącej.

Czujniki mierzące temperaturę są rozmieszczone w taki sposób, aby zapewniać wiarygodny pomiar i ograniczać zakłócenia termiczne pochodzące od pracujących grzałek. Grzałki nagrzewają się wyższej temperatury niż tworzywo znajdujące się wewnątrz układu uplastyczniającego.

Aby uniknąć niekontrolowanych wzrostów temperatury każda strefa cylindra jest wyposażona w wydajny i szybki układ chłodzenia, który współpracuje z układem grzania.

Grzałki oraz układ chłodzenia każdej strefy układu uplastyczniającego są sterowane poprzez precyzyjny wielostrefowy regulator temperatury. Układ sterowania posiada możliwość kalibracji i kształtowania charakterystyki ogrzewania i chłodzenia układu uplastyczniającego przez badacza.

Drugim ważnym czynnikiem są parametry techniczne oraz możliwości dostosowania urządzenia do badań nad różnorodnymi materiałami.

Podstawowe parametry techniczne to:

Maksymalny moment obrotowy na ślimak, maksymalne obroty, moc silnika napędowego oraz maksymalna temperatura pracy.

Dla przykładu wytłaczarka badawcza Zamak Mercator RES - 2P/24A Vertex II 2 x 24mm L/D =40-48 dysponuje maksymalnym momentem obrotowym 160 Nm.  obrotami 700 obr/min lub więcej , mocą napędu 22/26,4 kW i może pracować z temperaturami układu uplastyczniającego 400/450 oC.

Takie parametry umożliwiają pracę praktycznie ze wszystkimi dostępnymi materiałami pod warunkiem, że materiał, z którego jest wykonany ślimak i cylinder na to pozwoli.

Z powyższego powodu zaprojektowaliśmy cylindry z wymiennymi wkładkami stanowiącymi powierzchnię roboczą cylindra. W praktyce oznacza to, że możemy w ciągu krótkiego czasu przystosować wytłaczarkę do pracy z innymi materiałami, ponadto wymienne wkładki pozwalają na szybką i relatywnie tanią regeneracje układu uplastyczniającego. Wkładki w zasadzie mogą być wykonane z dowolnego materiału i w technologii, która się nadaje do tego celu. Komplet ślimaków jest łatwy do wymiany na inny.

Można prowadzić badania nad praktycznie wszystkimi materiałami obejmującymi przemysł medyczny, farmaceutyczny i spożywczy

Wytłaczarki z przekładnią Vertex II zastępuje dwie wytłaczarki, rozszerzając możliwości prowadzenia badań.

Nasze wytłaczarki są wyposażone w przekładnie rozdzielającą moment obrotowy, które mogą pracować, jako współbieżne oraz przeciwbieżne, zmiana kierunku wirowania jest dokonywana automatyczne z pulpitu operatora. Ta unikalna cecha powoduje, że możemy badać materiały bez ograniczeń.

Wytłaczarki badawcze Zamak Mercator mogą być wyposażone w precyzyjny tensometryczny pomiar siły działającej na ślimaki wzdłuż, mechanizm ten dodatkowo rozszerza możliwości prowadzenia badań.

Możesz uzyskać niezawodne powiększanie skali, skrócony czas wprowadzania produktu na rynek. Nasze wytłaczarki dwuślimakowe oferują elastyczne konfiguracje od małych partii do produkcji w skali pilotażowej lub produkcji małoseryjnej i doskonale nadają się do badań i rozwoju w sektorach polimerów, farmacji, biologii i nanotechnologii. Producenci farmaceutyków potrzebują precyzyjnych i wiarygodnych wytłaczarek dwuślimakowych, na których można polegać, aby tworzyć nowe mieszanki materiałów. Nasze instrumenty spełniają szeroki zakres wymagań procesowych nawet w przypadku najtrudniejszych preparatów.

Zobacz także:

Targi PLASTPOL 21-23.09.2021

Wsparcie w pandemii koronawirus Centrum Zaawansowanych Technologii UAM w Poznaniu

NEWEX- Skawina październik 2019

Międzynarodowe Targi KOMPOZYT-EXPO® - Kraków 2019

Biblioteka opublikowanych prac naukowych– Laboratoryjne wytłaczarki, walcarki Zamak Mercator

Zamak Mercator na targach PLASTPOL 2019

Japońskie elektryczne wtryskarki TOYO w Grupie Azoty S.A. w Grzybowie

Życzenia Świąteczne i Noworoczne 2018 r.

Zamak Mercator na targach „Inżynier na rynku pracy” na Politechnice Lubelskiej

ZAMAK MERCATOR & NEWEX – wizyta na uniwersytecie w Minho w Portugalii.

X

Poproś o kontakt

Imię i nazwisko:

Nazwa Firmy

e-mail

Telefon

Treść:


chat logo
Zadzwoń