PL | EN
Kalendarz Zamak Mercator 2020

Kalendarz Zamak Mercator 2020

Od lat Biblioteka Jagiellońska w Krakowie, udostępnia nam swoje różnorodne zbiory, które zdobią nasze niepowtarzalne i tajemnicze kalendarze. Drukowana seria kalendarzy jest ściśle limitowana.


Kalendarz na 2020 rok poświęcamy Stanisławowi Wyspiańskiemu i jego twórczości zawartej w unikatowym wydaniu „Stanisław Wyspiański Dzieła Malarskie”, wydanym przez inst. wyd. „Bibljoteka Polska” w liczbie 2500 egzemplarzy.
Stanisław Mateusz Ignacy Wyspiański to polski dramaturg, poeta, malarz, grafik, architekt, projektant mebli. Jako pisarz związany z dramatem symbolicznym. Tworzył w epoce Młodej Polski. Bywa nazywany czwartym wieszczem polskim. Stanisław Wyspiański był również dyrektorem artystycznym czasopisma „Życie”, któremu nadał innowacyjną szatę graficzną, wyznaczając przy tym nowe standardy poligraficzne. Starannie projektował swoje druki, wydając dramaty na własny koszt, z własnymi ilustracjami i dobrze dobranym krojem literniczym. Przedstawiony kalendarz zawiera jedenaście obrazów wykonanych techniką pastelową oraz olejny autoportret.
Każda z kart ma tytuł według następującej kolejności; „Autoportret”, „Dziecko u piersi”, „Pejzaż”, „Studjum”, „Kwiaty jabłoni”, „Portret trzech panien”, „Dziewczynka oparta o stół”, „Portret inż. Parviego”, „Studjum do »Macieżyństwa«”, „Portret h. Opieńskiego”, „Główka dziewczynki wiejskiej”, „Portret własny”.
Jak przystało na profesora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, wymienione dzieła Wyspiańskiego charakteryzują się wymownym symbolizmem i wyrazistością przedstawianych postaci oraz natury.
Zostawił po sobie spuściznę olśniewająco bogatą, wręcz bezcenną a takie dzieła jak „Warszawianka”, „Wesele” czy „Noc Listopadowa” dały mu sławę „poety narodowego”.

W miniony rok przypadała 150 rocznica urodzin tego wielkiego artysty. Podczas jednego z wernisaży prof. Piotr Gliński powiedział: „Wyspiański jest wieczny, Wyspiański jest kochany, Wyspiański jest wciąż nieznany i tajemniczy”. Mamy nadzieje, że nasz nowy kalendarz będzie przez to, choć po części wieczny, kochany i tajemniczy.
Jesteśmy przekonani, że zaprezentowany kalendarz na 2020 r., oprócz kalendarium, będzie dla Państwa inspiracją do zapoznania się z całą twórczością wieszcza z Krakowa.

Z życzeniami wszelkiej pomyślności, sukcesów oraz pogody ducha w Nowym Roku, pozostają:

Bogusław Kiszka
Wiceprezes Zarządu

Piotr Żyznowski
Przewodniczący Rady Nadzorczej

Zobacz także:

Kalendarz Zamak Mercator 2022

Kalendarz Zamak Mercator 2021

Kalendarz Zamak Mercator 2019

Kalendarz Zamak Mercator 2018

Kalendarz Zamak Mercator 2017

Kalendarz Zamak Mercator 2016

Kalendarz Zamak Mercator 2015

Kalendarz Zamak Mercator 2014

Kalendarz Zamak Mercator 2013

Kalendarz Zamak Mercator 2012

X

Poproś o kontakt

Imię i nazwisko:

Nazwa Firmy

e-mail

Telefon

Treść:


chat logo
Zadzwoń