PL | EN
Dozowniki Movacolor

Dozowniki Movacolor

Laboratoria badające tworzywa sztuczne poszukują wszelkiego rodzaju jakości i dokładności w technologii dozowania. Jest to szczególnie ważne w przypadku badań związanych z przemysłem farmaceutycznym i medycznym. Wytłaczarki produkowane przez Zamak Mercator są przystosowane do współpracy z dozownikami firmy Movacolor. Przystosowanie obejmuje montaż mechaniczny oraz program, który ułatwia synchronizację systemu dozowania z wytłaczarką. Poniższy opis zawiera podstawowe informacje o rodzajach dozowników które mogą być stosowane do współpracy z naszymi wytłaczarkami. Na życzenie klienta możemy zastosować systemy dozowania innych firm.

Podajnik grawimetryczny a podajnik objętościowy

Można pomyśleć, że podajnik grawimetryczny i podajnik wolumetryczny są bardzo podobne. I to jest logiczne oba systemy zostały opracowane z myślą o dozowaniu dodatków in-line z pożądaną wydajnością do głównego strumienia karmiącego wytłaczarki. Oba systemy dozujące są wyposażone w lej zasypowy, sterownik, silnik krokowy i cylinder dozujący lub podajnik ślimakowy. Pod względem prędkości silniki krokowe Movacolor mają zakres od 0,1 do 200 obr./min, dzięki czemu można je bardzo dokładnie ustawić prędkość obrotową. Unikalny cylinder dozujący Movacolor zapewnia, że dodatek jest dozowany liniowo w płynnym przepływie materiału bez pulsacji, co zapewnia stałą jakość.

Cechy i zalety podajnika grawimetrycznego

Dozownik grawimetryczny, znany również jako dozownik ubytkowy. Jest to system dozujący, który dozuje w oparciu o wagę i prędkość. Podajnik wolumetryczny robi to w oparciu o objętość i prędkość. W dozowaniu grawimetrycznym masa dozowanego dodatku jest mierzona za pomocą precyzyjnej wagi, która jest podstawą całego systemu. Waga dozowanego materiału jest obliczana przy użyciu technologii utraty wagi, która mierzy zmniejszająca się wagę materiału podczas dozowania.
W samokalibrującym się systemie dozownika grawimetrycznego silnik krokowy automatycznie zmienia swoją prędkość po wykryciu zmiany w przepływie materiału. Eliminuje to konieczność ręcznej regulacji, która jest wymagana przy korzystaniu z podajnika wolumetrycznego. Taka zmiana w przepływie materiału może wynikać m.in. z dodania nowego materiału lub wahań gęstości materiału. Oznacza to, że używając dozownika grawimetrycznego do dozowania, masz pełną kontrolę nad jakością produktu końcowego. Dzięki samokalibrującemu się systemowi dozowania dozownika grawimetrycznego nigdy nie będziesz narażony na ryzyko przedawkowania, a tym samym automatycznie zaoszczędzisz koszty przy stosowaniu drogich dodatków. Oprócz zalet, jakie daje technologia samokalibracji, podajnik grawimetryczny firmy Movacolor jest łatwy w obsłudze za pomocą sterownika z ekranem dotykowym.

Cechy i zalety podajnika wolumetrycznego

Dozownik wolumetryczny to system dozujący, który zaopatruje system produkcyjny w określoną ilość materiału w ustalonych ramach czasowych, w oparciu o tzw. zasadę objętościową. W przeciwieństwie do dozownika grawimetrycznego, prędkość dozowania dozownika wolumetrycznego powinna być dobierana ręcznie, co może się różnić w zależności od rodzaju surowca wejściowego. Na przykład przedmieszka wymaga innej prędkości w porównaniu z dozowaniem materiału wejściowego w postaci płynnej lub proszkowej. W przypadku mniejszych procesów produkcyjnych i firm, które chcą zaoszczędzić na sprzęcie dozującym, preferuje się dozownik wolumetryczny zamiast dozownika grawimetrycznego. Jednak podajnik grawimetryczny pozwala znacznie zaoszczędzić na materiale wejściowym dzięki bardziej precyzyjnemu procesowi podawania. Oznacza to, że system zasilania grawimetrycznego zazwyczaj zapewnia wyższy zwrot z inwestycji (ROI) w perspektywie długoterminowej.

 

 


Zalety i wady dozownika grawimetrycznego i dozownika wolumetrycznego

Podajnik grawimetryczny Zalety

 • Samoregulacja / samokalibracja
 • 100% kontrola nad jakością produktu
 • Łatwy w obsłudze
 • Opcje monitorowania i raportowania
 • Większa oszczędność na drogich dodatkach
 • Wahania gęstości nie wpływają na wynik
 • Niewrażliwy na gromadzenie się materiału
 • Automatyczne wykrywanie przerwy w dostawie materiału
 • Dokładny cylinder dozujący
 • Prędkość silnika krokowego od 0,1 do 200 obrotów/min

Niedogodności

 • Stosunkowo droższy niż podajnik wolumetryczny, ale krótki zwrot z inwestycji.

Podajnik wolumetryczny Zalety

 • Stosunkowo tani system dozowania
 • Dokładny cylinder dozujący
 • Prędkość silnika krokowego od 0,1 do 200 obrotów/min

Niedogodności

 • Wymagana ręczna ponowna kalibracja
 • Ograniczona kontrola nad jakością produktu
 • Brak opcji monitorowania i raportowania
 • Nie można automatycznie skompensować wahań gęstości
 • Wrażliwy na gromadzenie się materiału
 • Brak automatycznego wykrywania przerwy w dostawie materiału

Kiedy należy wybrać podajnik grawimetryczny, a kiedy najlepiej zastosować podajnik wolumetryczny?
Aby móc mądrze wybrać między dozownikiem grawimetrycznym a dozownikiem wolumetrycznym, ważna jest znajomość budżetu i celu użytkownika. Jak wspomniano wcześniej, oba systemy dozujące Movacolor mają silnik krokowy i unikalny cylinder dozujący. Jednak systemy dozowania wolumetrycznego są stosunkowo niedrogie do nabycia w krótkim okresie, co przekłada się na niewielką natychmiastową inwestycję. Z drugiej strony, systemy dozowania grawimetrycznego są droższe w zakupie, ale na dłuższą metę zaoszczędzisz na kosztach dzięki wyraźnie mniejszemu zużyciu drogich dodatków.


Optometryczne systemy dozowania dla małych, precyzyjnych produktów końcowych

Technologia dozowania optometrycznego została specjalnie opracowana przez Movacolor do wytwarzania ultramałych, precyzyjnych produktów końcowych na mikrowtryskarkach i mikrowytłaczarkach. Ze względu na wąskie tolerancje produktów końcowych o wysokiej precyzji i ograniczone możliwości mieszania tych małych wtryskarek i wytłaczarek, w większości przypadków do tych zastosowań o wysokiej precyzji stosuje się wstępnie zmieszany materiał. Te specjalnie wyprodukowane mieszanki wstępne są drogie ze względu na małą partię produkcyjną. W rezultacie inżynierowie Movacolor opracowali technologię dozowania optometrycznego. Ten wysoce precyzyjny, opatentowany system dozowania umożliwia znaczne obniżenie kosztów poprzez zastosowanie standardowego materiału pierwotnego i przedmieszki lub dozowania dodatków w mikrowtryskarkach i mikrowytłaczarkach.

Technologia dozowania optometrycznego w porównaniu z technologią dozowania grawimetrycznego

W porównaniu z technologią dozowania optometrycznego, dozowanie grawimetryczne ma swoje ograniczenia. Ultraniska masa dawki wymaga ekstremalnie niskich dawek ze 100% powtarzalnością i wysoką dokładnością od dawki do dawki. Kiedy dozujesz ekstremalnie niską masę granulek za pomocą podajnika grawimetrycznego, powstaje problem czasu reakcji układów strowania oraz mechaniki dozownika.
Problem, dozowania bardzo małych dawek można rozwiązać za pomocą optometrycznego systemu dozowania, ponieważ dzięki unikalnemu, opatentowanemu systemowi dozowania optometrycznego będziesz w stanie dozować ultraprecyzyjnie, granulka po granulce.

Technologia dozowania optometrycznego, jak działa

Powietrze tworzy próżnię za dyskiem z małymi otworami. Tarcza obraca się i zbiera granulki przedmieszki. Czujnik optyczny wykrywa granulki przedmieszki, gdy sygnał czujnika jest blokowany. Dzięki tej technice oprogramowanie jest w stanie policzyć ilość dozowanych granulek przedmieszki granulka po granulce.

System dozowania płynów

Barwienie płynem może być trudną operacją. Wszystko zależy od niezawodnego dozowania, często przy ekstremalnie niskich dawkach. Głównymi problemami są wahania lepkości płynów i obsługa bez rozlewania. Movacolor opracował modułowy system dozowania cieczy z jednym uniwersalnym silnikiem, dwoma typami. Daje to możliwość skomponowania optymalnej konfiguracji.

Pompa perystaltyczna
Pompa perystaltyczna stosowana jest w procesach z częstą zmianą koloru. Dostępny jako grawimetryczny i wolumetryczny system dozowania.
Zalety:

 • Łatwa zmiana koloru.
 • System grawimetryczny zapewnia stałą wydajność.
 • Niskie dawki dozowania.
 • Łatwe czyszczenie.

Wady:

 • Ograniczona żywotność węża pompy.
 • Ograniczony wzrost ciśnienia.
 • W trybie wolumetrycznym wydajność zależy od lepkości

Pompa perystaltyczna w połączeniu z wagą grawimetryczną to idealne połączenie do zmiany koloru. Sterowanie grawimetryczne automatycznie kompensuje niedokładności pompy perystaltycznej. Wydajność pompy perystaltycznej jest w dużym stopniu zależna od lepkości cieczy, typu używanego węża pompy i wieku oraz zużycia węża pompy.

Pompa zębata

W przypadku długich przebiegów zalecamy użycie pompy zębatej. System dozowania cieczy za pomocą pompy zębatej jest dostępny jako grawimetryczny i wolumetryczny system dozowania.
Zalety:

 • Długa żywotność.
 • Może wytwarzać ciśnienie do 10 bar.
 • Wydajność niezależna od lepkości.
 • Łatwa wymiana pomp.
 • Ekstremalnie niskie szybkości dozowania (pompa zębata).
 • Wysokie szybkości dozowania (pompa pojedyncza).

Wady:

 • System nigdy nie powinien pracować na sucho.
 • Trudny do czyszczenia.


Opis dozowników przygotowano na podstawie materiałów pochodzących ze strony internetowej producenta z poszanowaniem wszelkich praw. https://www.movacolor.com/

Zobacz także:

Wulkanizacja gumy siarką

Wytłaczanie reaktywne.

Rodzaje filamentów produkowanych i używanych do druku 3D.

Linie do produkcji filamentu stosowanego w druku 3D za pomocą technologii addytywnej.

Nowoczesne produkty farmaceutyczne wytwarzane metodą wytłaczania.

Biblioteka prac naukowych do których powstania zostały użyte wytłaczarki, walcarki lub inne urządzenia Zamak Mercator

Wysokobiałkowe produkty spożywcze wytwarzane metodą wytłaczania

Zamak to wyjątkowy materiał

Segmenty ślimaków wytłaczarek laboratoryjnych dwuślimakowych

Właściwości materiałowe tworzyw sztucznych

X

Poproś o kontakt

Imię i nazwisko:

Nazwa Firmy

e-mail

Telefon

Treść:


chat logo
Zadzwoń