PL | EN
Kalendarz Zamak Mercator 2017

Kalendarz Zamak Mercator 2017

Szanowni Państwo,     Bylibyśmy pewnie niespełnieni biznesowo i intelektualnie, gdybyśmy na Nowy Rok 2017, nie przygotowali kolejnych kart miesiąca z wybranymi dziełami, które należą do najcenniejszych i najpilniej strzeżonych skarbów Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.

Prezentujemy wybrane kopie prac z atlasu botanicznego autorstwa ojca ogrodnictwa i pierwszego na świecie mykologa, Karola Kluzjusza (Charles de l’Ėcluse, Clusius Carolus, 1526–1609) - francuskiego lekarza i jednego z najwybitniejszych botaników XVI wieku. Działał głównie w Niderlandach. Jako pierwszy w historii stworzył naukowe opisy gatunków roślin. Założył w Lejdzie jeden z pierwszych w Europie ogrodów botanicznych.

    Libri Picturati to zbiór utworzony w byłej Pruskiej Bibliotece Państwowej w Berlinie liczący kilkadziesiąt tomów-albumów zawierających dzieła malarskie, grafiki, rysunki i inne techniki sztuki ilustracyjnej. Duża część tej kolekcji znajduje się od 1947 r. w zasobach Biblioteki Jagiellońskiej. Zbiór Libri Picturati obejmuje zespół 16 tomów zwany kolekcją Kluzjusza. Zawiera 1142 barwnych akwarel przedstawiających 1860 okazów roślin, ryb, owadów i kilkudziesięciu ptaków. Oryginały tych XVI-wiecznych obrazów są jednym z najcenniejszych dzieł przechowywanych w Bibliotece Jagiellońskiej. Kluzjusz do wykonania akwarel zatrudniał wybitnych artystów flamandzkich. Jak opowiadają w wywiadzie Jacka Ślusarczyka w „Tygodniku Powszechnym” badacze dzieł Kluzjusza - profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego Alicja i Bogdan Zemankowie - wiele rycin stworzyli m.in. Pieter van der Borcht i Jacob van den Corenhuyse. Artyści pracowali w terenie, malowali z natury, a Kluzjusz nadzorował ich prace.

    Prezentowane akwarele znajdują się w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej, oznakowane jako Libri Picturati [sygnatura A 17] i pochodzą ze zbiorów byłej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie.

    Wierzymy, że zaprezentowany kalendarz w każdym dniu, tygodniu i miesiącu 2017 roku „uskrzydli” Państwa w całorocznym działaniu i trudzie, a przedstawiony ptak doda poszczególnym miesiącom oczekiwanej symboliki i tajemniczości.

Z życzeniami wszystkiego dobrego i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku, pozostają:

Bogusław Kiszka
Wiceprezes Zarządu

Piotr Żyznowski
Przewodniczący Rady Nadzorczej

Zobacz także:

Kalendarz Zamak Mercator 2022

Kalendarz Zamak Mercator 2021

Kalendarz Zamak Mercator 2020

Kalendarz Zamak Mercator 2019

Kalendarz Zamak Mercator 2018

Kalendarz Zamak Mercator 2016

X

Poproś o kontakt

Imię i nazwisko:

Nazwa Firmy

e-mail

Telefon

Treść:


chat logo
Zadzwoń