PL | EN
Kalendarz Zamak Mercator 2017

Kalendarz Zamak Mercator 2017

Szanowni Państwo,     Bylibyśmy pewnie niespełnieni biznesowo i intelektualnie, gdybyśmy na Nowy Rok 2017, nie przygotowali kolejnych kart miesiąca z wybranymi dziełami, które należą do najcenniejszych i najpilniej strzeżonych skarbów Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.

Prezentujemy wybrane kopie prac z atlasu botanicznego autorstwa ojca ogrodnictwa i pierwszego na świecie mykologa, Karola Kluzjusza (Charles de l’Ėcluse, Clusius Carolus, 1526–1609) - francuskiego lekarza i jednego z najwybitniejszych botaników XVI wieku. Działał głównie w Niderlandach. Jako pierwszy w historii stworzył naukowe opisy gatunków roślin. Założył w Lejdzie jeden z pierwszych w Europie ogrodów botanicznych.

    Libri Picturati to zbiór utworzony w byłej Pruskiej Bibliotece Państwowej w Berlinie liczący kilkadziesiąt tomów-albumów zawierających dzieła malarskie, grafiki, rysunki i inne techniki sztuki ilustracyjnej. Duża część tej kolekcji znajduje się od 1947 r. w zasobach Biblioteki Jagiellońskiej. Zbiór Libri Picturati obejmuje zespół 16 tomów zwany kolekcją Kluzjusza. Zawiera 1142 barwnych akwarel przedstawiających 1860 okazów roślin, ryb, owadów i kilkudziesięciu ptaków. Oryginały tych XVI-wiecznych obrazów są jednym z najcenniejszych dzieł przechowywanych w Bibliotece Jagiellońskiej. Kluzjusz do wykonania akwarel zatrudniał wybitnych artystów flamandzkich. Jak opowiadają w wywiadzie Jacka Ślusarczyka w „Tygodniku Powszechnym” badacze dzieł Kluzjusza - profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego Alicja i Bogdan Zemankowie - wiele rycin stworzyli m.in. Pieter van der Borcht i Jacob van den Corenhuyse. Artyści pracowali w terenie, malowali z natury, a Kluzjusz nadzorował ich prace.

    Prezentowane akwarele znajdują się w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej, oznakowane jako Libri Picturati [sygnatura A 17] i pochodzą ze zbiorów byłej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie.

    Wierzymy, że zaprezentowany kalendarz w każdym dniu, tygodniu i miesiącu 2017 roku „uskrzydli” Państwa w całorocznym działaniu i trudzie, a przedstawiony ptak doda poszczególnym miesiącom oczekiwanej symboliki i tajemniczości.

Z życzeniami wszystkiego dobrego i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku, pozostają:

Bogusław Kiszka
Wiceprezes Zarządu

Piotr Żyznowski
Przewodniczący Rady Nadzorczej

Zobacz także:

Kalendarz Zamak Mercator 2022

Kalendarz Zamak Mercator 2021

Kalendarz Zamak Mercator 2020

Kalendarz Zamak Mercator 2019

Kalendarz Zamak Mercator 2018

Kalendarz Zamak Mercator 2016

Kalendarz Zamak Mercator 2015

Kalendarz Zamak Mercator 2014

Kalendarz Zamak Mercator 2013

Kalendarz Zamak Mercator 2012

X

Poproś o kontakt

Imię i nazwisko:

Nazwa Firmy

e-mail

Telefon

Treść:


chat logo
Zadzwoń