PL | EN
Projekt NEWEX - Zamak Mercator

Projekt NEWEX - Zamak Mercator

Wspominaliśmy Państwu w artykule z przed kilku miesięcy, że mamy niezwykłą przyjemność uczestniczenia w prestiżowym unijnym projekcie pod nazwą NEWEX. Zasadniczo opiera się on na ścisłej współpracy partnerów z branży przemysłowej i jednostek naukowych uczelni z różnych krajów Unii Europejskiej. Wynikiem prac w tym wspólnym przedsięwzięciu, będą nowatorskie rozwiązania techniczne, ale i również niezwykle ważne kontakty i znajomości nawiązane między wszystkimi uczestnikami tego projektu.

Dnia 23 października 2017 roku rozpoczął się pobyt przedstawicieli Uniwersytetu w Minho z Portugali i Politechniki w Koszycach na Słowacji w siedzibie Zamak Mercator w Skawinie.

Wszyscy goście brali czynny udział w ciekawych wykładach i prezentacjach przygotowanych przez nasz zespół. Celem tego etapu projektu jest wypracowanie innowacyjnej koncepcji obrotowego segmentu cylindra wytłaczarki.
Pobyt naszych gości oczywiście nie składał się tylko z dyskusji naukowych. W dniu 19 grudnia 2017 roku, korzystając z uprzejmości pracowników naukowych Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej, zwiedziliśmy kampus i laboratoria chemiczne tej wiodącej polskiej uczelni. Katedra Technologii Polimerów specjalizuje się w syntezie nowych nanomateriałów kompozytowych, które badane są w laboratorium spektrometrii i analizy termicznej. Należące do Katedry, laboratorium przetwórstwa, posiada wśród swojego wyposażenia wiele maszyn marki Zamak Mercator, między innymi wytłaczarkę jednoślimakową Zamak EHP-25E oraz wytłaczarkę dwuślimakową Zamak EHP-24D z modułem napędowym MP1, wannę chłodzącą, granulator, urządzenie do rozciągu włókien, wtryskarkę oraz prasę.
Nasi goście mieli okazję zobaczyć nowoczesny mikroskop SEM, dyfraktometr, spektroskop podczerwieni oraz mikroskop sił atomowych AFM. W laboratorium analizy termicznej, Pan prof. dr hab. inż. Krzysztof Pielichowski opowiedział o badaniach na symultanicznym analizatorze TG/DSC oraz analizatorze termomechanicznym prowadzonych między innymi nad tworzywami o zmniejszonej palności. Z kolei pani dr. Agnieszka Leszczyńska pokazała możliwości naszej krakowskiej uczelni oraz przedstawiła osiągnięcia swojego zespołu badawczego.


Nie zabrakło wspólnych obiadów, zwiedzania krakowskiej starówki oraz wizyty w obozie Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu.
Dziękujemy naszym Gościom za wspólną pracę i czekamy na kolejne etapy projektu Newex.

Zobacz także:

Przetwarzanie żywności za pomocą wytłaczania.

Zrównoważony świat społeczeństwa przyszłości

Nowe miniaturowe linie laboratoryjne z serii Minilab

Głowice do wielkoformatowych drukarek 3D

Nowe tunelowe piece wulkanizacyjne

Targi PLASTPOL 21-23.09.2021

Polskie wytłaczarki i linie do gumy

Filament do drukarek 3D - Polski profesjonalny producent filamentu

Wtryskarka sekwencyjna do gumy

Przemysł 4.0 - inteligentna integracja sieciowa urządzeń od Zamak Mercator

X

Poproś o kontakt

Imię i nazwisko:

Nazwa Firmy

e-mail

Telefon

Treść:


chat logo
Zadzwoń