PL | EN
Filament do drukarki 3D – od tego zależy jakość Twojego produktu

Filament do drukarki 3D – od tego zależy jakość Twojego produktu

Od lat obserwujemy niesamowity rozwój technologii druku 3D i z roku na rok powstają coraz nowsze urządzenia wykorzystujące innowacyjne techniki drukowania. Jednak wszystko zaczęło się w 1984 roku, kiedy to amerykański naukowiec Charles Hull wynalazł stereolitograf. Przez lata technologia drukowania „warstwa po warstwie” prężnie się rozwijała, powstawały nowe techniki wykorzystujące bardziej nietypowe materiały. Temat druku 3D z dnia na dzień zyskiwał na popularności, aby w końcu, co teraz obserwujemy, stać się tematem numer jeden. Niższe koszty aparatury i zwiększenie możliwości rozdzielczych produkowanych drukarek, umożliwiają produkcję sprzętu w takich dziedzinach jak m.in przemysł zbrojeniowy, architektura czy medycyna.

Jak sprostać jakościowym wyzwaniom druku FDM [Fused Deposition Modeling] 3D.

Jeśli chodzi o korzyści, jakie  druk 3D może wprowadzić, w grę wchodzi kilka czynników. Kluczowe kwestie obejmują możliwość poprawy szybkości, kosztów i jakości. Wśród wielu zastosowań wielkoformatowe drukowanie 3D znajduje zastosowanie w niektórych znanych aplikacjach, w tym prototypy wykonane w skali 1: 1, formy, wzory, meble i części końcowe. Wszystkie z nich są szczególnie dobrze przygotowane do rosnącego wykorzystania wielkoformatowego druku 3D.
Prototypowanie było pierwszym i pozostaje największym obszarem zastosowań druku 3D. W branżach takich jak motoryzacja, lotnictwo, budowa łodzi oraz wszędzie, gdzie potrzebne są części z termo topliwych tworzyw sztucznych. Możliwość zrobienia tego stosunkowo szybko we własnym zakresie przyspiesza proces projektowania i czas wprowadzenia na rynek. Zapewnienie odpowiedniego dopasowania i funkcjonalności części jest krytycznym parametrem procesu projektowania. Praktyczne korzystanie z prototypów w skali 1: 1 pozwala zespołom zapewnić wszystkie rzeczywiste parametry wymagane przez projekt. W takich zastosowaniach drukowanie 3D jest oczywistym rozwiązaniem, ponieważ jest szybsze i tańsze niż standardowe alternatywy. 

filament-do-drukarki-3d-zamak-mercator

Wytwarzanie włókien topliwych do drukarek 3D to bardzo ceniona technologia. Uruchomiła innowacje przemysłowe, zapewniając opłacalne produkowanie szerokiej gamy włókien (filamentów) koniecznych do drukarek 3D działających z wykorzystaniem technologii druku przyrostowego FDM.


Wytwarzanie włókien topionych jest jedną z najczęściej stosowanych technologii, które znalazły maksymalną liczbę zastosowań we wszystkich rodzajach sektorów wytwórczych, w tym biomedycznych, lotniczych, samochodowych, farmaceutycznych, budowlanych, elektrycznych i elektronicznych spożywczych i różne inne. Dzięki najwyższemu poziomowi elastyczności druku oraz opłacalności utrzymuje największy udział w branży druku 3D.


Technologia FDM jest metodą cieszącą się popularnością, gdyż jest łatwa w obsłudze i dostępna dla użytkownika, nawet w warunkach domowych śmiało tworzyć np. artykuły codziennego użytku lub zabawki dla dzieci. W technologii FDM można wykorzystywać takie materiały jak: ABS, PLA, PET oraz różnego rodzaju kompozyty np. z włóknami węglowymi, proszkiem ceramicznym, czy metalami.

Jednak żadna drukarka nie stworzy dobrego produktu, bez filamentu o doskonałej jakości. Tak jak w poligrafii, jeśli chcemy wydać pięknie prezentującą się książkę, musimy użyć najlepszej jakości farby drukarskiej oraz papieru.

Produkcja filamentu do druku 3D musi być perfekcyjna, a to wymaga użycia najwyższej jakości sprzętu.

Bezapelacyjnie najlepszym polskim producentem urządzeń do produkcji filamentu do druku 3D jest ZAMAK MERCATOR. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom oraz wieloletniemu doświadczeniu w produkcji urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, ZAMAK MERCATOR stworzył wiodącą na skalę europejską linię do produkcji filamentu wykorzystywanego w drukarkach 3D.

Cechuje się ona bardzo wysoką prędkością, bo aż do 120 m/min oraz wydajnością ok. 20kg/h, zachowując przy tym wysoką dokładność wymiarową otrzymywanej żyłki - do 0,03 mm. Pozwala ona na produkcję filamentu o średnicy 1,75 i 2,85 mm, z praktycznie wszystkich rodzajów termoplastów o temperaturze przetwórstwa do 400°C, stosując przy tym różne rodzaje wypełnień.

Maszyny ZAMAK MERCATOR są ekonomiczne i przyjazne środowisku – wszystkie procesy zachodzą przy bardzo niskim zużyciu energii, a dzięki zaawansowanej automatyce, linia ZAMAK MERCATOR może być obsługiwana z jednego panelu dotykowego lub nawet z tabletu, co nie wymaga dodatkowych szkoleń i pozwala zaoszczędzić cenny czas.

Jeśli są Państwo zainteresowani taką lub podobną linią produkcyjną, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.zamakmercator.pl lub kontaktu z działem handlowym drogą e-mailową: handlowy@zamakmercator.pl

 

Zobacz także:

Wulkanizacja gumy siarką

Wytłaczanie reaktywne.

Rodzaje filamentów produkowanych i używanych do druku 3D.

Linie do produkcji filamentu stosowanego w druku 3D za pomocą technologii addytywnej.

Nowoczesne produkty farmaceutyczne wytwarzane metodą wytłaczania.

Biblioteka prac naukowych do których powstania zostały użyte wytłaczarki, walcarki lub inne urządzenia Zamak Mercator

Wysokobiałkowe produkty spożywcze wytwarzane metodą wytłaczania

Dozowniki Movacolor

Zamak to wyjątkowy materiał

Segmenty ślimaków wytłaczarek laboratoryjnych dwuślimakowych

X

Poproś o kontakt

Imię i nazwisko:

Nazwa Firmy

e-mail

Telefon

Treść:


chat logo
Zadzwoń