PL | EN
Filament do drukarki 3D – od tego zależy jakość Twojego produktu

2019-01-10

Filament do drukarki 3D – od tego zależy jakość Twojego produktu

Od lat obserwujemy niesamowity rozwój technologii druku 3D i z roku na rok powstają coraz nowsze urządzenia wykorzystujące innowacyjne techniki drukowania. Jednak wszystko zaczęło się w 1984 roku, kiedy to amerykański naukowiec Charles Hull wynalazł stereolitograf. Przez lata technologia drukowania „warstwa po warstwie” prężnie się rozwijała, powstawały nowe techniki wykorzystujące bardziej nietypowe materiały. Temat druku 3D z dnia na dzień zyskiwał na popularności, aby w końcu, co teraz obserwujemy, stać się tematem numer jeden. Niższe koszty aparatury i zwiększenie możliwości rozdzielczych produkowanych drukarek, umożliwiają produkcję sprzętu w takich dziedzinach jak m.in przemysł zbrojeniowy, architektura czy medycyna.

Jak sprostać jakościowym wyzwaniom druku FDM [Fused Deposition Modeling] 3D.

Jeśli chodzi o korzyści, jakie  druk 3D może wprowadzić, w grę wchodzi kilka czynników. Kluczowe kwestie obejmują możliwość poprawy szybkości, kosztów i jakości. Wśród wielu zastosowań wielkoformatowe drukowanie 3D znajduje zastosowanie w niektórych znanych aplikacjach, w tym prototypy wykonane w skali 1: 1, formy, wzory, meble i części końcowe. Wszystkie z nich są szczególnie dobrze przygotowane do rosnącego wykorzystania wielkoformatowego druku 3D.
Prototypowanie było pierwszym i pozostaje największym obszarem zastosowań druku 3D. W branżach takich jak motoryzacja, lotnictwo, budowa łodzi oraz wszędzie, gdzie potrzebne są części z termo topliwych tworzyw sztucznych. Możliwość zrobienia tego stosunkowo szybko we własnym zakresie przyspiesza proces projektowania i czas wprowadzenia na rynek. Zapewnienie odpowiedniego dopasowania i funkcjonalności części jest krytycznym parametrem procesu projektowania. Praktyczne korzystanie z prototypów w skali 1: 1 pozwala zespołom zapewnić wszystkie rzeczywiste parametry wymagane przez projekt. W takich zastosowaniach drukowanie 3D jest oczywistym rozwiązaniem, ponieważ jest szybsze i tańsze niż standardowe alternatywy. 

filament-do-drukarki-3d-zamak-mercator

Wytwarzanie włókien topliwych do drukarek 3D to bardzo ceniona technologia. Uruchomiła innowacje przemysłowe, zapewniając opłacalne produkowanie szerokiej gamy włókien (filamentów) koniecznych do drukarek 3D działających z wykorzystaniem technologii druku przyrostowego FDM.


Wytwarzanie włókien topionych jest jedną z najczęściej stosowanych technologii, które znalazły maksymalną liczbę zastosowań we wszystkich rodzajach sektorów wytwórczych, w tym biomedycznych, lotniczych, samochodowych, farmaceutycznych, budowlanych, elektrycznych i elektronicznych spożywczych i różne inne. Dzięki najwyższemu poziomowi elastyczności druku oraz opłacalności utrzymuje największy udział w branży druku 3D.


Technologia FDM jest metodą cieszącą się popularnością, gdyż jest łatwa w obsłudze i dostępna dla użytkownika, nawet w warunkach domowych śmiało tworzyć np. artykuły codziennego użytku lub zabawki dla dzieci. W technologii FDM można wykorzystywać takie materiały jak: ABS, PLA, PET oraz różnego rodzaju kompozyty np. z włóknami węglowymi, proszkiem ceramicznym, czy metalami.

Jednak żadna drukarka nie stworzy dobrego produktu, bez filamentu o doskonałej jakości. Tak jak w poligrafii, jeśli chcemy wydać pięknie prezentującą się książkę, musimy użyć najlepszej jakości farby drukarskiej oraz papieru.

Produkcja filamentu do druku 3D musi być perfekcyjna, a to wymaga użycia najwyższej jakości sprzętu.

Bezapelacyjnie najlepszym polskim producentem urządzeń do produkcji filamentu do druku 3D jest ZAMAK MERCATOR. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom oraz wieloletniemu doświadczeniu w produkcji urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, ZAMAK MERCATOR stworzył wiodącą na skalę europejską linię do produkcji filamentu wykorzystywanego w drukarkach 3D.

Cechuje się ona bardzo wysoką prędkością, bo aż do 120 m/min oraz wydajnością ok. 20kg/h, zachowując przy tym wysoką dokładność wymiarową otrzymywanej żyłki - do 0,03 mm. Pozwala ona na produkcję filamentu o średnicy 1,75 i 2,85 mm, z praktycznie wszystkich rodzajów termoplastów o temperaturze przetwórstwa do 400°C, stosując przy tym różne rodzaje wypełnień.

Maszyny ZAMAK MERCATOR są ekonomiczne i przyjazne środowisku – wszystkie procesy zachodzą przy bardzo niskim zużyciu energii, a dzięki zaawansowanej automatyce, linia ZAMAK MERCATOR może być obsługiwana z jednego panelu dotykowego lub nawet z tabletu, co nie wymaga dodatkowych szkoleń i pozwala zaoszczędzić cenny czas.

Jeśli są Państwo zainteresowani taką lub podobną linią produkcyjną, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.zamakmercator.pl lub kontaktu z działem handlowym drogą e-mailową: handlowy@zamakmercator.pl

 

Zobacz także:

Wysokobiałkowe produkty spożywcze wytwarzane metodą wytłaczania

Dozowniki Movacolor

Segmenty ślimaków wytłaczarek laboratoryjnych dwuślimakowych

Właściwości materiałowe tworzyw sztucznych

Przemysł 4.0 - sieci komunikacyjne

Biodegradowalny filament - przyszłość druku 3D

X

Poproś o kontakt

Imię i nazwisko:

Nazwa Firmy

e-mail

Telefon

Treść:


chat logo
Zadzwoń