PL | EN

O Firmie


Misja

"Misją naszej firmy jest zdobycie w branży znaczącej pozycji producenta i eksportera innowacyjnych urządzeń badawczych oraz linii przemysłowych".


Historia

ZAMAK MERCATOR Sp. z o.o. swoją historię działalności rozpoczął w strukturach Krakowskiej Fabryki Kabli (KFK)

1947 - działało już Biuro Badawczo-Konstrukcyjne z dwoma wydziałami: rozwoju kabli i przewodów oraz budowy maszyn i urządzeń do produkcji kabli oraz przewodów. W 1947 r. zaprojektowano i wykonano pięć sztuk ciągarek drutów cienkich tzw. L-6, których walory jakościowe zostały potwierdzone przez producentów kabli. Ten rok właśnie, przyjmuje się jako rozpoczęcie profesjonalnej produkcji maszyn kablowych w Polsce. Kolejne lata przyniosły rozwój struktury organizacyjnej działającego Biura Konstrukcyjnego, które wraz z powiększoną infrastrukturą techniczną (posiadało m.in. odlewnię żeliwa) stało się Zakładem Maszyn Kablowych o określonej samodzielności w ramach KFK. Zatrudniani wówczas inżynierowie, szczególnie młodzi absolwenci AGH i Politechniki Krakowskiej, przyczynili się do wdrażania nowatorskich pomysłów i wzrostu jakości produkowanych urządzeń. Wystawiane maszyny na międzynarodowych targach w Poznaniu, Bazylei, Kijowie, Hanowerze, Moskwie, Lipsku, Brnie cieszyły się zainteresowaniem wielu specjalistów i były wielokrotnie nagradzane.

1979 - Zakład Maszyn Kablowych otrzymał patent nr 122652 na „Przyrząd do powlekania zewnętrznych powierzchni rur stalowych” oraz patent nr 118276 na „Sposób powlekania rur stalowych”. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, Zakład Maszyn Kablowych opracował dokumentację na pierwsze wytłaczarki do gumy o średnicy ślimaków 30 mm, 90 mm
i 120 mm. Wyprodukowane wytłaczarki do gumy znalazły zastosowanie w liniach wytłaczarkowych – tandemowych, nakładających w jednej operacji wypełnienie gumowe i powłokę z PVC na nowych typach kabli.

2000 - spółka zmieniła nazwę na ZAMAK Zakład Maszyn Kablowych Sp. z o.o. (ZAMAK), stając się zarazem prywatną spółką, niezależną od struktur KFK, które nosiły już nazwę „Tele-Fonika”.

2008 - korzystając z powiększonej infrastruktury technicznej, parku specjalistycznych maszyn i narzędzi, posiadanych zasobów technicznych oraz doświadczenia inżynierów i technologów, kontynuowano produkcję maszyn dla szeroko rozumianego przemysłu przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy (wytłaczarki laboratoryjne, wytłaczarki przemysłowe, linie produkcyjne), a także dla przemysłu kablowego (linie do produkcji i nawijania kabli) oraz ich obsługę techniczno-serwisową.

2011 - spółka przeniosła działalność produkcyjną do nowego obiektu w Skawinie, o powierzchni 2700 m2, powołując jednocześnie do działania Instytut Badawczo-Rozwojowy. Rozpoczęła również świadczenie usług z zakresu projektowania i wytwarzania elementów mechanicznych (ślimaki,
cylindry), a także z zakresu automatyki.

2012 - oferta spółki została poszerzona o produkty i usługi dedykowane dla przemysłu poligraficznego, wykorzystując doświadczenie i wielkie uznanie u kooperantów zagranicznych w Azji (Japonia, Chiny) i w Europie (Niemcy, Wielka Brytania, Włochy), które przez lata wypracowali udziałowcy oraz pracownicy spółki Mercator Poligrafia S.A., specjalizującej się głównie w sprzedaży maszyn drukujących marki Shinohara i materiałów poligraficznych dla druku offsetowego. W związku z tym, nazwa firmy od tego momentu brzmi ZAMAK MERCATOR.

2013 - rozpoczęto prace badawczo-rozwojowe nad nową generacją wytłaczarek laboratoryjnych przeznaczonych do prowadzenia badań nad trudno przetwarzalnymi kompozytami i nanokompozytami polimerowymi oraz proszkami, zajmując czołowe miejsce na liście innowacyjnych projektów badawczo - przemysłowych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013. Poszukując innowacyjnych rozwiązań w zakresie konstrukcji maszyn, firma ZAMAK MERCATOR stała się również aktywnym graczem na rynku usług komercyjnych, szczególnie w zakresie wyspecjalizowanej obróbki różnego rodzaju metali. Posiadając zautomatyzowane centra obróbcze (CNC) oraz maszyny konwencjonalne, może wykonywać i regenerować układy plastyfikujące (m.in. ślimaki) oraz świadczyć usługi m.in. wiercenia głębokich otworów oraz szlifowania wałów o różnych płaszczyznach.

2015 - firma ZAMAK MERCATOR specjalizując się w konstruowaniu i wykonywaniu urządzeń laboratoryjnych i przemysłowych, wprowadziła na rynek nowejż generacji wytłaczarki laboratoryjne do tworzyw sztucznych i wytłaczarki przemysłowe do gumy. Wytłaczarki te charakteryzują się nowatorskimi i innowacyjnymi rozwiązaniami (innowacyjna metoda pomiaru siły osiowej działającej na cylinder wytłaczarki), co zostało potwierdzone zarejestrowaniem w Urzędzie Patentowym w Warszawie kolejnych patentów tj. pod numerem 404942 na „Sposób pomiaru siły osiowej działającej na cylinder wytłaczarki ślimakowej” i pod numerem 404944 na „Sposób dystrybucji tworzywa w wytłaczarce ślimakowej z obiegiem powrotnym”. ZAMAK MERCATOR posiada certyfikat ISO 9001 i nieustannie dąży do najwyższej jakości oferowanych produktów i usług, co zostało docenione i spółka uzyskała także tytuł „Symbol Innowacji 2015”.

2016 - ZAMAK MERCATOR na trwale zaistniał jako producent linii do filamentu dla drukarek 3D, powiększając znacząco grono użytkowników tego rodzaju maszyn w Polsce i za granicą.

2017 - kolejny okres prężnego rozwoju firmy. Spółka zaczęła eksportować swoje produkty m.in. do Rosji oraz Czech. Rozpoczęty etap budowy dealerskiej struktury sprzedaży eksportowej, przyczynił się do jeszcze większej rozpoznawalności marki ZAMAK MERCATOR na arenie międzynarodowej.

2018 – produkty ZAMAK MERCATOR są wybierane przez duże i znaczące firmy takie jak m.in. Grupa Azoty S.A., PKN Orlen S.A., SafeAir AG, Polska, Larkis Sp z o.o, Endox Polska Sp. Z o.o. czy Airbus Helicopters. Oferta dla jednostek naukowych staje się bardzo popularna i coraz więcej uczelni technicznych w Polsce i za granicą wyposaża swoje laboratoria w nasze urządzenia. Sprzedaż i instalacja urządzeń w Rosji otwiera nowe perspektywy na rozwój.

2019 – ZAMAK MERCATOR podczas Targów Plastpol 2019 zaprezentował wtryskarki elektryczne Toyo oraz kolejne wytłaczarki dedykowane do badań, mające zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym. Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w tych urządzeniach jest możliwość pracy w trybie współbieżnym albo przeciwbieżnym. Układy uplastyczniające oparte są o segmentową budowę ślimaków i wymienne wkładki stanowiące część roboczą cylindra. Dzięki temu uzyskuje się stosunkowo niskie koszty regeneracji układu uplastyczniającego w przypadku zużycia oraz możliwość pracy z różnymi powierzchniami roboczymi cylindra, takimi jak: stal azotowana, hartowana w tym kwasoodporna oraz powłoki PVD itp.

2022 - rozpoczęto prace badawczo-rozwojowe nad nową generacją ciągów wulkanizacyjnych przeznaczonych do pracy w kontrolowanej atmosferze azotu. Efektem tych prac jest powstanie dwuch lini do wulkanizacji gumy i silikonu o długosciach roboczych ciągu wulkanizacyjnego odpowiednio 21 i 18m.


X

Poproś o kontakt

Imię i nazwisko:

Nazwa Firmy

e-mail

Telefon

Treść:


Zadzwoń