Baza
Wiedzy

Filament do drukarki 3D – od tego zależy jakość Twojego produktu!

10.01.2019

Od lat obserwujemy niesamowity rozwój technologii druku 3D i z roku na rok powstają coraz nowsze urządzenia wykorzystujące innowacyjne techniki drukowania.

Jednak wszystko zaczęło się w 1984 roku, kiedy to amerykański naukowiec Charles Hull wynalazł stereolitograf. Przez lata technologia drukowania „warstwa po warstwie” prężnie się rozwijała, powstawały nowe techniki wykorzystujące bardziej nietypowe materiały.

Temat druku 3D z dnia na dzień zyskiwał na popularności, aby w końcu, co teraz obserwujemy, stać się tematem numer jeden.

Niższe koszty aparatury i zwiększenie możliwości rozdzielczych produkowanych drukarek, umożliwiają produkcję sprzętu w takich dziedzinach jak m.in przemysł zbrojeniowy, architektura czy medycyna.

filament-do-drukarki-3d-zamak-mercator

Obecnie w technologii druku 3D istnieje pięć metod produkcji.

Pierwsza z nich to SLA (Stereolitografia), która polega na drukowaniu przy użyciu żywicy światłoutwardzalnej przy zastosowaniu lasera.

Druga metoda to DLP (Digital Light Processing), która jest dość podobna do metody SLA, jednak utwardzanie zachodzi na podstawie światła emitowanego z projektora.

Kolejna to SLS (Selective Laser Sintering), wykorzystująca spiekanie proszków.

Czwarty sposób to SLM/DMLS (Selective Laser Melting) – druk 3D ze sproszkowanych metali,

Ostatnia z nich to FDM/FFF (Fused Deposition Modeling/Fused Filament Fabrication), wykorzystujący do druku tworzywa m.in. termoplastyczne.


Technologia FDM jest metodą cieszącą się największą popularnością, gdyż jest najłatwiejsza w obsłudze i dostępna dla przeciętnego użytkownika – nawet w warunkach domowych śmiało można tworzyć np. artykuły codziennego użytku lub zabawki dla dzieci. W technologii FDM można wykorzystywać takie materiały jak: ABS, PLA, PET oraz różnego rodzaju kompozyty np. z włóknami węglowymi, proszkiem ceramicznym, czy metalami.


Jednak żadna drukarka nie stworzy dobrego produktu, bez filamentu o doskonałej jakości. Tak jak w poligrafii – jeśli chcemy wydać pięknie prezentującą się książkę, musimy użyć najlepszej jakości farby drukarskiej oraz papieru.

Produkcja filamentu do druku 3D musi być perfekcyjna, a to wymaga użycia najwyższej jakości sprzętu.

Zobacz jak wygląda linia do produkcji filamentu - Linia do filamentu

Bezapelacyjnie najlepszym polskim producentem urządzeń do produkcji filamentu do druku 3D jest ZAMAK MERCATOR. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom oraz wieloletniemu doświadczeniu w produkcji urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, ZAMAK MERCATOR stworzył wiodącą na skalę europejską linię do produkcji filamentu wykorzystywanego w drukarkach 3D.

Cechuje się ona bardzo wysoką prędkością, bo aż do 85m/min oraz wydajnością – ponad 20kg/h, zachowując przy tym wysoką dokładność wymiarową otrzymywanej żyłki - do 0,03m. Pozwala ona na produkcję filamentu o średnicy 1,75 i 3mm, ze wszystkich rodzajów termoplastów o temperaturze przetwórstwa do 400°C, stosując przy tym różne rodzaje wypełnień, takie jak np. wióry drewniane, cząstki czy włókna krótkie.

Maszyny ZAMAK MERCATOR są ekonomiczne i przyjazne środowisku – wszystkie procesy zachodzą przy bardzo niskim zużyciu energii, a dzięki zaawansowanej automatyce, linia ZAMAK MERCATOR może być obsługiwana z jednego panelu dotykowego lub nawet z tabletu, co nie wymaga dodatkowych szkoleń i pozwala zaoszczędzić cenny czas.


Biorąc pod uwagę powyższe cechy, nie ma wątpliwości dlaczego urządzenia ZAMAK MERCATOR są topowymi produktami nie tylko na polskim rynku, ale i również na zagranicznym.

Jeśli są Państwo zainteresowani taką lub podobną linią produkcyjną, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.zamakmercator.pl lub kontaktu z działem handlowym drogą e-mailową: handlowy@zamakmercator.pl

 

Licznik odwiedzin: 13622