Baza
Wiedzy

Najbardziej innowacyjne rozwiązania w badaniach tworzyw sztucznych

30.04.2019

Światowa produkcja tworzyw sztucznych w 2018 osiągnęła ponad 350 milionów ton [1], co pokazuje jak duży jest potencjał badań nad tymi materiałami w celu ulepszania ich właściwości oraz umożliwienia ich zastosowania w wielu dziedzinach nauki, przemysłu oraz życia codziennego. Tak wysoka popularność wspomnianych materiałów wynika z tego, że są one lekkie, trwałe, hermetyczne, odporne na rozkład, niedrogie i nadają się do formowania w szeroką gamę produktów.

dodatki-do-tworzyw-sztucznych

Dzięki wszechstronności i innowacyjności materiały z tworzyw sztucznych mogą oferować niestandardowe rozwiązania tak, aby spełnić różnorodne potrzeby tysięcy produktów końcowych.

Rozwój rynku produktów z tworzyw sztucznych wymusza prowadzenie intensywnych badań nad coraz to nowymi materiałami wykazującymi pożądane cechy. Jednym z istotnych składników nowo opracowanych materiałów, zwłaszcza w ostatniej dekadzie stały się dodatki modyfikujące.

Dodatki modyfikujące to materiały, które w wyniku dodania ich do tworzyw bazowych nadają im dodatkowe właściwości fizyczne, mechaniczne lub przetwórcze. Działanie to pozwala dodatkowo na zwiększenie wydajności i optymalizacji procesów produkcji zmodyfikowanych tworzyw sztucznych. W okresie ostatnich kilkunastu lat ilość rodzajów dodatków do tworzyw znacznie wzrosła. Na wykresie zilustrowano najczęściej stosowane typy modyfikatorów w latach 2000-2014 [2-3].

W związku z gwałtownym rozwojem badań nad nowymi tworzywami sztucznymi znacznie zwiększyło się zapotrzebowanie na wytłaczarki badawcze.

Do prowadzenia zaawansowanych badań konieczne jest wykorzystanie urządzeń o dużych możliwościach, które pozwolą na wydajne i funkcjonalne użytkowanie. Na rynku polskim od 12 lat dostępne są wytłaczarki polskiej firmy ZAMAK MERCATOR.

Linia tych produktów jest ciągle rozwijana i udoskonalana. Na obecną chwilę pokrywa duży zakres potrzeb badawczych naukowców z uczelni wyższych oraz ośrodków badawczo-rozwojowych. Firma ZAMAK MERCATOR oferuje wytłaczarki laboratoryjne jednoślimakowe, dwuślimakowe oraz stożkowe w wielu konfiguracjach.

Wytłaczarki laboratoryjne ZAMAK MERCATOR są odpowiednie do badań tworzyw sztucznych, a także do materiałów trudnych do wytłaczania, zawierających dodatki w postaci włókien szklanych, węglowych, organicznych, proszków lub nanocząstek. Dzięki tak licznym zastosowaniom z pewnością sprawdzą się nawet do badań nad bardzo wymagającymi materiałami. Co więcej, elementem wyróżniającym te wytłaczarki są ich szerokie możliwości badawcze, które służą jak najwierniejszemu odwzorowaniu procesów przemysłowych w warunkach laboratoryjnych.

Dwuślimakowa wytłaczarka badawcza ZAMAK MERCATOR doskonale spełnia swoje zadanie w trakcie badań nad nowymi materiałami ze względu na:

  • wysoki moment obrotowy,
  • stabilną pracę nawet w wysokich temperaturach,
  • dużą wydajność,
  • trwałą i ergonomiczną budowę
  • energooszczędność - wynikającą z wydajnego systemu grzania oraz aktywnego układu chłodzenia stref.

wytłaczarka-modułowa-dwuślimakowa-zamak-mercator


Przekładnia stanowi bardzo ważny element budowy każdej tego typu wytłaczarki, ponieważ to właśnie ona określa możliwości przetwórcze, a zarazem badawcze, całego sprzętu.

Dzięki przekładni rozdzielającej moment obrotowy na dwa ślimaki, wytłaczarka może pracować współbieżnie lub przeciwbieżnie, a w wyniku tego zastępuje w pracy dwie wytłaczarki. Podane parametry techniczne sprawiają, że jest to wytłaczarka do zadań, a jeszcze lepiej, do badań specjalnych – umożliwiają one bowiem badania nad trudnymi do wytłaczania kompozytami oraz prowadzenie badań nad niezliczoną ilością tworzyw, zwłaszcza tych z dodatkami modyfikującymi.

Więcej informacji o badaniach przeprowadzonych w ośrodkach naukowych z wykorzystaniem polskich wytłaczarek laboratoryjnych firmy ZAMAK MERCATOR można znaleźć w bazie wiedzy na naszej stronie internetowej www.zamakmercator.pl.

 

Literatura:

[1] PlasticsEurope Market Research Group (PEMRG) / Conversio Market & Strategy GmbH

[2] R. Geyer, J.R. Jambeck, K. Lavender Law, Production, use, and fate of all plastics ever made, 2017, Science Advances 3(7) e1700782

[3] Global Industry Analysis (GIA), Plastic Additives: A Global Strategic Business Report, 2008, GIA, MCP-2122

Licznik odwiedzin: 13622