Baza
Wiedzy

Nowy model wytłaczarek laboratoryjnych

24.05.2014

Rezultaty prowadzonych przez Zamak Mercator badań, szczególnie w zakresie nowatorskiej konstrukcji i innowacyjnych parametrów wytłaczarek laboratoryjnych są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynkowe ze strony odbiorców, oczekujących lepszych parametrów technicznych urządzeń w odniesieniu w szczególności do średnicy ślimaka, momentów obrotowych i mocy wytłaczarki, decydujących o wyższej precyzji, optymalizacji procesów i większych możliwościach w zakresie przeprowadzanych na tych urządzeniach badań z grupy tworzyw charakteryzujących wysokimi oporami podczas procesu wytłaczania.
Jednym z takich rozwiązań jest wytłaczarka laboratoryjna EHP – 2 X fi16.

 

wytlaczarka laboratoryjna polimery granulacjaWynikiem prac badawczo-rozwojowych firmy było opracowanie nowego modelu wytłaczarek laboratoryjnych przeznaczonych do wytłaczania polimerów trudno przetwarzalnych. Opracowany napęd ślimaków umożliwia uzyskanie najwyższych dostępnych obecnie na rynku momentów obrotowych nawet przy niewielkich prędkościach obrotowych. Innowacyjna przekładnia umożliwia uzyskanie momentu rzędu 2 x 27 Nm dla wytłaczarki dwuślimakowej o średnicy ślimaka 16 mm EHP2 x 16 Sline. System napędowy umożliwia przetłaczanie materiałów w szerszym zakresie lepkości i płynięciu oraz kontrolowane wytłaczanie przy skrajnie niskich prędkościach.

Zalety nowego rozwiązania Optymalizacja wytrzymałościowa przekładni oraz zwiększenie maksymalnej prędkości obrotowej ślimaków umożliwia prowadzenie procesu intensywnego mieszania i równomierne rozprowadzenie fazy wzmacniającej w całej objętości wytłaczanego profilu. Nowo zaprojektowany układ cylindra zapewnia równomierny rozkład i stabilizację temperatur, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie lepszych właściwości fizyko- -chemicznych tworzyw, wrażliwych na drobne różnice temperaturowe podczas przetwórstwa. Równomierne nagrzanie cylindra do 250°C i pełna gotowość do procesu wytłaczania jest teraz możliwa w czasie krótszym niż 5 minut. Zastosowanie innowacyjnego systemu termizowania cylindra, zwiększyło również skuteczność chłodzenia dając tym samym lepszą kontrolę i większe możliwości przetwórstwa tworzyw sztucznych. Schłodzenie cylindra po przeprowadzonym procesie do 50°C możliwe w czasie poniżej 10 minut. Dodatkowo wytłaczarka została zoptymalizowana pod względem dokładności i liczby rejestrowanych pomiarów, przez co na wytłaczarce można uzyskać lepsze właściwości wytłaczanych polimerów. Innowacyjność firmy Wprowadzając nową serię wytłaczarek laboratoryjnych o niespotykanych w skali światowej parametrach technicznych zdecydowanie wzrósł potencjał technologiczny firmy, a także zdolność do zaoferowania na rynku nowatorskich produktów o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego. Opisany w artykule nowy model wytłaczarki Sline jest kolejną wysoce zaawansowaną maszyną laboratoryjną produkowaną w Polsce. Warto wspomnieć, że w 2012 Zamak Mercator opracował najmniejszą dostępną na rynku przełączalną przekładnie dla wytłaczarek dwuślimakowych o średnicy ślimaków 16, 20, 24 mm – model IQ, umożliwiającą pracę w dwóch trybach współbieżnym i przeciwbieżnym. Wytłaczarki laboratoryjne Zamak Mercator mogą pracować jako główne urządzenie w linii laboratoryjnej do produkcji m.in.: granulatu, regranulatu, mikrokabli, folii, włókien polimerowych, jak również włóknin wytwarzanych metodą melt-blown. Poza opisywanymi urządzeniami firma wykonuje wiele innowacyjnych maszyn i linii zarówno laboratoryjnych, jak i przemysłowych do przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy. Szczegółowe informacje o produktach dostępne są u doradców handlowych i specjalistów technicznych.

Licznik odwiedzin: 13622